na úvodní stranu přeskočit menu

Brownův Ztracený symbol - Moment naplněného knihkupeckého očekávání

Milé kolegyně a milí kolegové,
jak už asi víte (nebo možná začínáte tušit), počátek letošního roku není, co se týče prodeje knih, příliš optimistický.
I proto považujeme za důležité zveřejnit pár optimistických čísel.
Ztracený symbol Dana Browna byl již loni v září při své celosvětové premiéře knihou s výjimečným potenciálem. Autor sám sobě laťku nastavil velmi vysoko. Jeho románu Šifra mistra Leonarda se celosvětově prodalo 82 milionů výtisků. Nakladatelská skupina Random House tedy vydala k 15.9. 2009 Ztracený symbol v nejvyšším nákladu prvního vydání v celé své historii – v počtu 6,5 milionu kusů. V současnosti je celosvětově prodáno přes 18,5 milionů výtisků.
Americký nakladatel knihu vydal kromě tradiční knižní podoby také jako audio knihu a tzv. "Kindle edition" (tedy v podobě elektronické knihy). Posledně jmenovaná verze se stala nejprodávanější položkou v rámci amazon.com. V celkovém objemu prodaných knih se procento prodaných e-book verzí vyšplhalo na úctyhodných 7%.
Podle knihy již vzniká (v rámci stejného okruhu tvůrců) scénář filmového zpracování, které chce navázat na úspěchy předchozích filmů Šifra mistra Leonarda a Andělé a démoni s Tomem Hanksem v hlavní roli.
Ani v České republice se recese bestselleru téměř nedotkla a český nakladatel knih Dana Browna - nakladatelství Argo - oznamuje, že týden po začátku prodeje je i v Čechách prodáno 65 000 kusů. Internetové knihkupectví www.kosmas.cz má na svém kontě 1500 prodaných knih. O variantě audio i o možnostech a potenciálu elektronické knihy v českém prostředí nakladatel vážně uvažuje.
Ztracený symbol byl od loňska knihou, od které i lehce nervózní knihkupecká veřejnost v Čechách čekala hodně.
A kupodivu – titul očekávání bezezbytku naplnil...

Marcela Turečková, Argo, 19.02.2010

Sponzoři a partneři webu

logo nakladatelství Argo
logo filmové distribuční společnosti Falcon a.s. logo literárního serveru Knihovnice.cz logo občanského sdružení Dobrá knížka
přejít na začátek článku
přejít na menu