na úvodní stranu přeskočit menu

Zaslouží si lidstvo dávná mystéria?

Dan Brown10. 2. 2010 vychází také v češtině nový román amerického bestseleristy Dana Browna Ztracený symbol. Po Andělech a démonech a Šifře mistra Leonarda je to již třetí příběh se symbologem Robertem Langdonem. Tentokrát neopustí domácí půdu a po svých předchozích zběsilých šetřeních v evropské kolébce (Římě, Vatikánu, Paříži a Londýně) se prvně zaplete do noční dešifrovací honičky na území USA.

Na knihu se čekalo pět dlouhých let. Sám autor to komentoval slovy:

"Stalo se mi – a stane se to asi každému autorovi, který má velký úspěch -, že jsem po určitou dobu analyzoval každé slovo, co jsem napsal. Místo abych nechal dělat románovou postavu, co má, tak jsem si začal říkat: 'Tak moment, tohle budou číst miliony lidí...' To vás nutně dočasně paralyzuje. Pak ale celé to šílenství trochu opadlo a já si uvědomil, že si z toho nemusím dělat vrásky. Prostě jenom vyprávím příběhy, nic víc."

V září vyšel Ztracený symbol v originále a už jeho uvedení na trh bylo velkolepé. Románu Šifra mistra Leonarda (Da Vinci Code) se od r. 2003 prodalo ve světě přes 82 milionů výtisků a byl přeložen do jednapadesáti jazyků. I proto se s 5 miliony výtisků odhodlalo nakladatelství Randomhouse k největšímu nákladu ve své dlouholeté historii. Nakladatelství Argo, které knihy Dana Browna vydává v češtině, již teď plánuje na české poměry hodně vysoký stotisícový náklad.

Marcela Turečková, Argo, 11.01.2010

Sponzoři a partneři webu

logo nakladatelství Argo
logo filmové distribuční společnosti Falcon a.s. logo literárního serveru Knihovnice.cz logo občanského sdružení Dobrá knížka
přejít na začátek článku
přejít na menu