na úvodní stranu přeskočit menu

10 faktů o Robertu Langdonovi

nezařazené

Ve své nové knize se vracím do srdce Evropy a zvláště pak k práci velkého italského spisovatele Danta Alighieriho.

Ačkoli jsem studoval jeho Peklo jako student, až donedávného výzkumu ve Florencii jsem nedokázal docenit vliv jeho práce na moderní svět..

Věřím, že lidé ocení poučení o světě, ve kterém žijí. Snad je bude zajímat kupříkladu jiný náhled na církev a velká umělecká díla trochu jinou optikou, v tomto případě skrze oči symbologisty a mého hrdiny Roberta Langdona.

Stejně jako v mých předchozích románech jsou jedinou fikcí v románu moje postavy. Všechna umělecká díla, historická data, místa, dokumenty a výzkumy jsou reálné. Langdon se musí zorientovat v přehršli nových šifer, symbolů i vědeckých poznatků… A také v nejedné tajné chodbě…

10 faktů o Robertu Langdonovi

  1. Robert Langdon se poprvé objevil v knize Andělé a démoni. Je také hlavní postavou DaVinciho kódu, Ztraceného symbolu a nově i Pekla.
  2. Víme o něm, že je mu kolem 45, je vysoký 180 cm a má atletickou postavu. Bujné hnědé, lehce prošedivělé vlasy, modré oči a hluboký hlas. Obvykle nosí džíny, rolák a tvídové sako. Jezdí v Saabu 900S.
  3. Profesor náboženské symbologie na Harvardu Langdon má fotografickou paměť a od sedmi let, kdy spadl do studny, trpí klaustrofobií.
  4. Žije v Bostonu, ve viktoriánském domě plném orientálních koberců, ručně vyrobeným dubovým stolem a policemi plnými náboženských artefaktů. Ráno popíjí kávu z ručně sbíraných sumaterských bobů. Před spaním si dává hrnek teplého instantního kakaa.
  5. Přezdívku Delfín si vysloužil díky dobrosrdečné povaze a obratnosti ve vodě. Kondici udržuje padesáti délkami denně.
  6. Nejslavnější knihou s Langdonem je DaVinciho kód z roku 2003, který se odehrává v Paříži a Londýně a zabývá se prací Leonarda DaViciho. Jen v Británii se prodalo více než 10 milionů výtisků. Po celém světě pak 70 milionů.
  7. Ve filmu DaVinciho kód z roku 2006 jej ztvárnil Tom Hanks (stejně jako v Andělech a démonech). Ve filmu se objevila i Audrey Tautou a Sir Ian McKellen jako Sir Leigh Teabing. V jedné z prvních scén se ve vedlejších rolích objeví i Dan Brown a jeho manželka.
  8. Langdonova dobrodružství si můžete přečíst v 52 jazycích včetně galicijštiny, malayalamštiny a maráthštině. Celkem se prodalo více než 200 milionů výtisků knih Dana Browna.
  9. Langdonovi se líbí profesionálně vystupující atraktivní tmavovlásky: Vittoria Vetrová v Andělech a démonech, Sophie Neveuová v DaVinciho kódu a Katherine Solomonová ve Ztraceném symbolu. Vittoria a Katherine byly vědkyně, Sophie kryptologistka.
  10. Bostonský Magazín označil Langdona za jednu z deseti nejzajímavějších osobností. Dan Brown je na tom lépe, magazín Time jej zařadil v roce 2005 mezi 100 nejvlivnějších lidí světa. Redaktoři mu přičítali „vůdčí roli ve vydavatelských vodách“.
Zdena Křikavová, Argo, 11.04.2013

Sponzoři a partneři webu

logo nakladatelství Argo
logo filmové distribuční společnosti Falcon a.s. logo literárního serveru Knihovnice.cz logo občanského sdružení Dobrá knížka
přejít na začátek článku
přejít na menu